Soudy řeší spory o nucené správy dodnes

Obnovit tradici prvorepublikových kampeliček se snažilo celkem 137 družstevních záložen, jejich současná bilance je ale neradostná.
Na trhu jich zůstala jen dvacet, 52 záložen skončilo v likvidaci, 34 je v konkursu a zbytek buď ukončil činnost nebo čeká na odebrání licence. Ambice kampeliček, které v době rozkvětu měly přes sto tisíc klientů a spravovaly zhruba deset miliard vkladů, se začaly rozplývat v roce 1999. V listopadu byla uvalena nucená správa na největší První družstevní záložnu. Státní dohled zavedl pak nucenou správu ještě ve více než 20 významných záložnách, jejich postiženým členům vyplatit na osm miliard korun.
Nucené správy v kampeličkách končily často u soudu a spory kolem nich zaměstnávají justici dodnes. Podněty kvůli podezření z tunelování podávali nucení správci i podvedení klienti, naopak představitelé záložen žalovali zásah státu. V některých případech už padly definitivní tresty. Například osm let vězení dostali dva lidé z 1. Francouzské záložny.
Kdyby se dělal žebříček počtu stížností k Ústavnímu soudu, členové zkrachovalé kampeličky Pria by neměli konkurenci. Od roku 2000 jich v souvislosti s uvalením nucené správy podali třicet čtyři. Ústavní soud zatím posuzoval třicet stížností a všechny odmítl pro neoprávněnost. "Člen družstva není účastníkem řízení o zavedení nucené správy. Smysl této správy spočívá v tom, aby ochránil zájmy členů záložny proti dalšímu prohlubování neschopnosti záložny vyplácet vklady," uvedli soudci k jedné ze zamítnutých stížností.
Spory o nucenou správu v Pria už rozhodoval i Nejvyšší správní soud a Vrchní soud v Olomouci, ani jeden zatím námitkám lidí z kampeličky Pria nevyhověl. Lidé, kteří měli v této kampeličce peníze, jsou přitom rozděleni na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna stojí za bývalým šéfem Františkem Zoubkem a tvrdí, že krach záložny zavinil stát, početnější skupina viní z krachu Zoubka a jeho rodinné příslušníky.
Policie vyšetřovala hospodaření záložny Pria několik let, na verdikt soudu o vině nyní čekají František Zoubek a jeho dcera Kamila Březinová. Ty státní zástupce viní z několika trestních činů v souvislosti s hospodařením kampeličky.