Škromach má opět potíž s milióny


Jedna kontrola odhalující stamiliónové nesrovnalosti ještě neskončila a úřad Zdeňka Škromacha se musí po další prověrce zpovídat z nového obdobného problému.
Dosud nezveřejněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) upozorňuje na to, že ministerstvo práce a jemu podřízená Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) utrácely peníze v rozporu s platnými předpisy.
Ze zprávy vyplývá, že ministerstvo se v letech 2001 až 2003 několikrát na konci roku pokusilo ve své pokladně udržet neutracené peníze, které mělo vrátit do státního rozpočtu.

Miliónových hříchů přibývá

Zjištění NKÚ v oficiálním věstníku vyjde až za dva týdny, ale již teď je dostupné v podkladech pro jednání vlády. Objevuje se ve chvíli, kdy ministerstvo práce stále nemá vyřešené své předchozí prohřešky. Loni v červnu upozornily HN na to, že kontroly Ministerstva financí a následně finančního úřadu odhalily ve Škromachově resortu rozsáhlé porušení rozpočtových pravidel. Ministerstvo by podle obou nálezů mělo do státního rozpočtu vracet téměř půl miliardy korun, ale dosud tak neučinilo.
"Mohu říci, že finanční úřad se shodl se závěry kontroly, kterou u nás provedlo Ministerstvo financí. Nic ale zatím vracet nebudeme, proti verdiktu jsme se odvolali a tento proces stále běží," sdělil ekonomický náměstek ministra práce František Koníček.
Už tři kontroly po sobě tak odhalily stamiliónové chyby v hospodaření resortu, kterým protéká každá třetí koruna vybraná z daní.
Výsledky té poslední, kterou se včera zabývala vláda, nechtěl Zdeněk Škromach komentovat. "Pan ministr na vás mít čas nebude. Ihned po skončení vlády musí pokračovat dále," sdělila jeho mluvčí Kateřina Beránková.

Utrácení na poslední chvíli

Škromach by přitom měl vysvětlit, proč jeho resort utrácel a převáděl v posledních dnech roku mnohamiliónové částky. V roce 2002 si například správa sociálního zabezpečení převedla do dalšího roku více než 25 miliónů korun, přestože podle zprávy NKÚ jí zákony povolovaly ušetřit jen sedm miliónů a zbytek měl dostat zpátky stát.
O rok později se postup opakoval. Ministerstvo na poslední chvíli, dva týdny před koncem roku, přidělilo ČSSZ bezmála 350 miliónů korun. "Tento termín nedával reálné možnosti použít peníze v příslušném roce v souladu se zákonem," stojí ve zprávě NKÚ. Kontroloři jsou zatím vázáni mlčenlivostí a nemohou podávat žádné doplňující informace.
Téměř 317 miliónů korun si správa "ušetřila" do dalšího roku. Ministerstvo práce považuje takový přesun za legální.
Náměstek ministra financí Eduard Janota, který má na starost státní rozpočet, však upozorňuje, že takové šetření peněz je možné teprve od podzimu. "Dříve se mohla z neutracených peněz převádět jen nepatrná část, zbytek propadal. Vymýšlely se ale různé finty, jak v posledních dnech udržet peníze ve svém resortu. Správně se měl o neutracené peníze snižovat schodek státního rozpočtu."
Agenda, str. 2 Komentář, str. 8

Podezřelé utrácení peněz na MPSV

Případ první: rok 2001
Správa sociálního zabezpečení nakoupila pouhé tři dny před koncem roku počítače za devět miliónů korun, aniž by je při platbě ve skutečnosti obdržela.
případ druhý: rok 2003
Dva týdny před koncem roku uvolnilo ministerstvo práce České správě sociálního zabezpečení přes 348 miliónů korun na reprodukci majetku. Správa je za dva týdny nestihla utratit, ale převedla si je do dalšího roku. V balíku peněz bylo navíc 86 miliónů, které správa po ministerstvu vůbec nepožadovala.
Zdroj: NKÚ