Nový byt průměrné velikosti stojí nejméně tři miliony korun, ve velkých městech má stejnou cenu i větší starý byt nad sto metrů čtverečních. Nový dům přijde v pražském okolí nejméně na pět miliónů, v blízkosti jiných velkých měst na tři milióny.
Málokdo z Čechů si takový luxus může dovolit. Podle údajů Českého statistického úřadu musí i rodina, která patří do desetiny nejbohatších domácností v zemi, vyjít s půl miliónem korun ročně.
Pokud by si ti nejbohatší, třeba po vzoru předsedy poslanců ČSSD Michala Krause, chtěli pořídit bydlení na hypotéku za čtyři milióny, musí počítat s tím, že v následujících dvaceti letech dají polovinu rodinných příjmů na splátku své půjčky.
"Chraň Bůh!" odpověděl místopředseda Senátu Outrata na dotaz, jestli má někdy v úmyslu kupovat nový byt. Svůj současný o velikosti 180 metrů čtverečních získal fakticky výměnou za svůj původní v Kanadě. "Na byt v Praze bych neměla," připouští místo-předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která se spokojila s dvěma pokoji ve Žďáru nad Sázavou.
Statistika svědčí, že obavy z příliš drahého a složitého trhu s byty mají reálný důvod. Podle ní jsou české byty vzhledem k příjmům občanů nejdražší v Evropě.

Umělý nedostatek
Vysvětlit českou zvláštnost chtějí sociologové v čele s Martinem Luxem, podle kterých není možné hledat důvody jinde než na pokřiveném trhu s byty. Dosavadní vlády trvaly na tom, že zrušení regulace by znamenalo sociální katastrofu, protože chudí lidé by na nájmy neměli.
Regulované nájmy vyřadily z běžného trhu většinu nájemních bytů. Lidé ztratili po roce 1989 zájem se stěhovat, protože by o zvýhodněné nájemné přišli.
Kdo chtěl nový byt, byl odkázán na volný trh, kde umělý nedostatek vyhnal ceny nájmů na několikanásobek regulovaných.
Situace se změnila koncem devadesátých let, kdy obce začaly prodávat pod cenou byty nájemníkům. Jak svědčí elita českého parlamentu, platily se částky od sta do pěti set tisíc korun, opět zlomek ceny na volném trhu.
Někteří z nich toho využili a byty, které získali před listopadem, prodali. Pokud stržené peníze investovali, mohli si po vzoru místopředsedy sněmovny Ivana Langera, který prodal družstevní byt, pomoci ke kvalitnějšímu bydlení.
Proto existuje ve většině měst široká nabídka starších bytů, které lze pořídit za slušnou cenu. Podle údajů Ministerstva financí a statistického úřadu lze vypočíst, že starší byt přijde ve většině krajů na dvojnásobek ročního příjmu průměrné domácnosti. Výjimkou jsou Karlovy Vary a Zlín, kde starší byt stojí čtyřnásobek ročního příjmu, v Praze sedminásobek.

Hledání kvality
Relativní dostupnost je vyvážena nižší kvalitou bydlení. Češi se musí v průměru spokojit s jedním pokojem na osobu, na občana ze zemí staré evropské patnáctky vychází pokoje dva. Snaha zlepšit standard vede k tomu, že Češi jsou ochotni platit neobvykle vysoké částky za novou výstavbu. "Nový byt se stal synonymem něčeho kvalitního a zároveň se stal synonymem dobré investice," říká David Černík z Maxima Reality. Miliónové částky jsou přitom zájemci ochotni platit, aniž v bytě vyžadují služby na evropské úrovni, například datové sítě nebo klimatizaci.
Tři čtvrtiny zájemců o byt v Praze a devadesát procent v Brně je ochotných zaplatit za byt částku do dvou miliónů. Zbytek jsou lidé, kteří se nebojí vysokých hypoték. V Praze jsou podle Černíka dvě třetiny z nich podnikatelé, lékaři, manažeři a české manželky cizinců. Podle Jany Polákové z realitní kanceláře ICB v Brně převažují výhradně podnikatelé.
Realitní makléři čekají, že ceny dál porostou, snížit by se měly jen v panelácích, kde se zvyšuje nabídka. Případně u rodinných domků v okolí měst, pokud stavbaři dostanou k dispozici další dosud zemědělskou půdu.
Podle sociologů se cenový růst zastaví, pokud stát zruší regulaci nájmů. V Praze se v regulovaném bytě platí 38 korun za metr obytné plochy, na volném trhu zhruba sto korun. Podle Martina Luxe bude po deregulaci stát v průměrném bytě metr čtvereční osmdesát korun. Nižší nájmy během několika let mohou ovlivnit ceny bytů.

Kde žijí a jak financovali bydlení šéfové Poslanecké sněmovny, Senátu a parlamentních klubů