Vláda řeší kauzy, které kontroloři nesmí hodnotit

Vláda dnes bude řešit devět problémů, ke kterým kontroloři, již je odhalili, musí ještě dva týdny mlčet.
Projednávání zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) narazilo na rozdílné podmínky pro zveřejňování informací, kterými se řídí NKÚ a vláda.
Kontroloři mohou svá zjištění podrobně komentovat a zveřejňovat teprve poté, co jejich závěrečná zpráva vyjde v pravidelném čtvrtletním věstníku. První letošní soubor nálezů NKÚ vydá až v posledním březnovém týdnu, ale některými novými kontrolními zprávami se ministři budou zabývat už dnes.
Pro jednání kabinetu totiž toto utajování neplatí. Zprávy NKÚ patří do balíku podkladových materiálů pro ministry a jsou veřejně přístupné.
"Je to skutečně problematická situace. Co naši lidé zjistili, bude zveřejněno, ale dokud Kontrolní závěr není oficiálně zveřejněný, nemohou ho nijak komentovat. Pokud by toto pravidlo porušili, čekalo by je jednání před kárnou komorou úřadu," vysvětluje mluvčí NKÚ Julie Šebelová.
Kontroloři se tímto přísným pravidlem dostávají proti politikům do nevýhody. Zatímco ministři a jejich podřízení mohou nálezy NKÚ už teď hodnotit a komentovat, kontroloři jim kvůli povinné mlčenlivosti nemohou veřejně oponovat.
"Až naši zprávu projedná vláda, požádám našeho viceprezidenta o povolení informovat o kontrole ještě před vydáním věstníku," uvedla Zdeňka Profeldová, jejíž zprávou o sportovních dotacích se dnes ministři zabývají.
S podobnými problémy se kromě Nejvyššího kontrolního úřadu potýká i další důležitá instituce - Ústavní soud. Ten v jeden den při jednání vysloví svůj nález, ale podrobné a oficiální zdůvodnění zveřejňuje obvykle až po několika týdnech.
V této prodlevě nemohou odborníci na Ústavu a zákony nijak hodnotit verdikt soudců, protože nemají jistotu, jakými konkrétními argumenty je podložen. Ze stejných důvodů se čeká i na vyjádření těch ústavních soudců, kteří s většinovým názorem pléna nesouhlasili a sepisují k němu své vlastní odlišné stanovisko.