Policie chce stíhat ministra Mlynáře

Šéf resortu informatiky Vladimír Mlynář má být za hospodaření svého resortu obviněn z trestného činu. Státní zástupce Jan Karabec už podle informací ČT vydal policii příslušné pokyny, ale Mlynář dosud žádné obvinění nepřevzal. "Nikdo mě kvůli tomu nesháněl a nikdo mi nic nedoručil," řekl včera v podvečer Mlynář.
Obvinění má být dalším krokem ve vyšetřování hospodaření ministerstva a jím řízené společnosti Testcom.
V červnu 2003 pověřil Mlynář řízením výzkumného telekomunikačního ústavu Testcom bývalého ředitele České televize Dušana Chmelíčka. Tento státní ústav pak v listopadu 2003 založil další firmu - Testcom servis, s. r. o., do které vložil 7,5 miliónu korun a byl jejím jediným vlastníkem. Nová společnost měla zajišťovat provoz internetového portálu veřejné zprávy a jeho prostřednictvím vydělávat peníze.
Jenže příspěvkové organizace ministerstev (Testcom) nesmějí podle platným zákonů zakládat společnosti s ručením omezeným (Testcom servis). "Tuto věc jsme na Ministerstvu informatiky prověřovali a na začátku roku 2004 jsme upozornili, že založení Testcom servisu je v rozporu se zákonem," uvedl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.
V březnu 2004 Mlynář tuto společnost zrušil, ale právě její pětiměsíční fungování spojené s více než sedmimiliónovým přesunem peněz má být hlavním důvodem chystaného obvinění.
"Dokud nebudu mít v ruce konkrétní údaje, nemohu to nijak komentovat," řekl včera odpoledne Mlynář.
Ani náměstkyně pražského městského žalobce Marcela Kratochvílová nechtěla o případu sdělit nic podrobnějšího. "Byly vydány pokyny k objasnění celé věci," uvedla.
O nejasné hospodaření Mlynářova ministerstva se nezajímá jen policie. Před dvěma měsíci zahájil podrobnou prověrku úřadu i firmy Testcom také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Už na konci roku 2003 upozornily HN na několik nesrovnalostí v řízení resortu a tehdejší informace přilákaly pozornost revizorů NKÚ. "Ministerstvo informatiky jsme dosud nekontrolovali a vypadá to, že už je nejvyšší čas. Státní úředníci by si měli uvědomit, že na chodníku se volně nepovaluje ani desetikoruna, natož milióny, a podle toho by měli hospodařit," uvedla v prosinci 2003 v reakci na zprávy HN mluvčí NKÚ Julie Šebelová.
V loňském roce kolegium kontrolorů skutečně naplánovalo podrobnou prověrku hospodaření ministerstva a jeho dceřiné společnosti Testcom. Kontrola začala letos v lednu a podle původního rozvrhu má skončit v červenci. "Zatím stále prověřujeme hospodaření obou organizací. Dokud nebude sepsaná závěrečná zpráva, nemohu o prověrce poskytovat žádné informace," uvedl kontrolor NKÚ Rudolf Němeček.
Kromě dosud neuzavřeného případu s Testcomem bylo Ministerstvo informatiky v závěru roku 2003 antimonopolním úřadem potrestáno třicetitisícovou pokutou za obcházení veřejných zakázek při rekonstrukci svého sídla.

Problémy ministrů

Jindřich Kabát
Bývalý ministr kultury vyvázl bez trestu z případu, ve kterém ho státní zastupitelství vinilo, že v roce 1993 nechal kvůli úvěru na rozjezd České lotynky zastavit bance dvě památkově chráněné budovy. Soud ho zprostil obžaloby.
Ivo Svoboda
Exministr financí si odpyká pět let nepodmíněně za krach firmy Liberta. Do vězení byl odsouzen jako první z členů polistopadových vlád. Stíhání nesouviselo s pozicí ministra, ale s jeho řízením podniku Liberta.
Marie Součková
Bývalá ministryně zdravotnictví je stíhána za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Hrozí jí až deset let vězení. Součková podle státního zástupce uzavřela pro stát nevýhodnou smlouvu s právníkem v kauze Diag Human.
Vladimír Mlynář
Žalobce dal podle České televize pokyn k obvinění ministra informatiky kvůli převodu peněz ze státního rozpočtu do firmy Testcom servis, s. r .o.