Vláda se má příští týden zabývat záměrem postupně nahradit rodná čísla jinými, která by už kvůli hrozbě možného zneužití neobsahovala údaje o věku či pohlaví jeho nositele. Ministerstvo informatiky předpokládá, že rodná čísla by mohla nahradit již nyní vydávaná čísla sociálního pojištění. Novinářům to řekla mluvčí ministerstva Klára Volná.
Používání rodného čísla není dosud podle ministerstva žádným způsobem upraveno. Proti tomu, že ho nadměrně vyžadují různé instituce, dlouhodobě protestuje Úřad pro ochranu osobních údajů.


Ministerstvo vládě navrhuje vytvořit meziresortní pracovní skupinu. Ta by do konce října mimo jiné analyzovala současný stav v identifikaci obyvatel, určila okruh předpokládaného využití nového čísla, odhadla finanční nároky na jeho zavedení a navrhla harmonogram prací tak, aby rozhodnutí bylo možné přijmout do konce ledna 2006.


Ministerstvo už připravilo záměr zavedení "bezvýznamového identifikátoru obyvatel", meziresortní připomínkové řízení ale prokázalo rozdílný stupeň připravenosti resortů na náhradu rodného čísla. V dalším se tedy předpokládá vypracování společné hodnotící studie k možnostem a potřebě zavedení nového čísla.


"Navrhujeme, aby se novým identifikátorem stalo už nyní přidělované číslo sociálního pojištění. Je to číslo, které už několik milionů lidí má, je desetimístné stejně jako rodné číslo, výměna by tak byla o něco jednodušší. Pokud se to provede citlivě, nebude to muset znamenat žádnou revoluci," řekla mluvčí.


Úplné nahrazení rodných čísel, pokud s ním bude vláda souhlasit, odhaduje ministerstvo na čtyři desítky let vzhledem k tomu, že toto číslo je obsaženo v řadě informačních databází. Nová čísla by místo rodných dostávali novorozenci, dospělí jedinci například při výměně občanského průkazu. Nová čísla by se navíc vydávala centrálně, takže by se vyloučily nynější občasné omyly s vydáním stejných rodných čísel.


Systém rodných čísel se zavedl v roce 1954. Do budoucna tak navíc hrozí, že se do konce roku 2053 vyčerpá počet všech možných variant rodných čísel.