Klaus přitížil soudům

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause, kterým odmítl jmenovat nové mladé soudce do funkcí, přišlo ve chvíli, kdy soudy volají po okamžitých posilách.
"Čekali jsme na ně jako na smilování. Místo toho přišla rána pod pás," říká předsedkyně libereckého okresního soudu Zdeňka Doležalová.
O tom, že Klaus odmítl jmenovat do funkce soudců dvaatřicet čekatelů, kteří mají méně než třicet let, informoval jako první zpravodajský server iDnes. Klaus to odůvodnil tím, že pro tak důležitou funkci postrádají životní zkušenosti.

Deset tisíc případů

Doležalová šéfuje třicítce soudců. Dlouhodobě poukazují na to, že jsou přetížení. V polovině minulého měsíce kvůli tomu dokonce sepsali otevřený dopis ministru spravedlnosti.
Jak vážná je v Liberci situace, ilustrují na konkrétních číslech. Ministerstvo spravedlnosti před časem vypočítalo normu, podle níž by měl každý soudce měsíčně v průměru uzavřít osmadvacet případů. V Liberci jich každý soudce zvládne ještě o deset víc. Přesto nestíhají. Jenom z loňského roku jim zůstalo k vyřízení deset tisíc případů. Než loňský dluh srovnají, bude to trvat šestnáct a půl měsíce - při plném nasazením všech soudců.
Jenže bude-li případů přibývat stejným tempem jako dosud, za 16 měsíců se jim na stolech objeví dalších 17 tisíc spisů. "Nevidím žádnou naději, že se to v budoucnu zlepší," podotýká Doležalová.
Trojice soudních čekatelů, s nimiž počítala, je podle prezidenta Klause příliš mladá. A nikdo další se o funkci soudce v Liberci nehlásí. "Kdyby tady byly zástupy starších právníků, kteří čekají na soudcovský post, a my si mezi nimi nemohli vybírat, bylo by to naprosto jiné. Ale žádné rezervy tady nejsou," říká Doležalová. I když odhlédne od napjatého stavu, nevidí v Klausově rozhodnutí smysl. "Některé čekatele dělí od třicetileté hranice třeba rok. Nevím, jestli za tu dobu budou zkušenější. Navíc z praxe vím, že daleko větší výkony podávají soudci, kteří prošli vším od počátku a jsou navyklí na tlak, který u daného soudu panuje."

Hledáme řešení

Liberecký příběh je jedním z nejkřiklavějších, zdaleka však ne jediným. Ze studií Ministerstva spravedlnosti vyplývá, že na soudech v celé republice by mělo být 3059 soudců, ve skutečnosti jich dnes v Česku pracuje jen 2885.
Nebýt Klausova rozhodnutí, mohlo ministerstvo postupně soudce doplnit z řad soudních čekatelů. Ti jsou nyní navíc v nepříjemné situaci. Podle zákona mohou po složení soudcovských zkoušek zůstat u soudu jenom rok.
"Požádáme je, aby u justice ještě setrvali," říká mluvčí spravedlnosti Petr Dimun. Řešení ministerstvo nabízí tři: těm, jimž se blíží hranici třiceti let, prodlouží smlouvy ještě o rok, zbytku mladých čekatelů nabídne práci úředníků na ministerstvu či státních zástupců.