Návrh ODS může zhoršit postavení žen

Zhoršit majetkové poměry rozvedených žen může návrh, který sněmovně předložili poslanci ODS. Chtějí totiž, aby manželé nemuseli platit bývalé partnerce, která není schopna pracovat, výživné déle než tři roky od rozvodu. Nyní takové omezení zákon o rodině nezná.
Šetření Českého statistického úřadu přitom upozorňuje: v roce 2002 žila čtvrtina opuštěných žen s dětmi pod hranicí chudoby a jejich počet dále roste.
"Zneužívá se toho," tvrdí poslanec Lubomír Suk (ODS), spoluautor návrhu. "Považuji za absurdní, aby i po deseti letech od rozvodu musel ten, který rozvod nezavinil, druhého vyživovat, když celou dobu vede samostatný život. A je lhostejné, zda se jedná o muže či ženu."
Sám takové případy ze svého okolí zná. Na jiný upozorňuje jeho kolega Petr Krill. "Po čtrnácti letech od rozvodu hrozilo jedné ženě, že bude muset začít platit výživné svému muži, který nepracoval a ocitl se v nouzi. Poradili mu na sociálce, aby se na ni obrátil. Naštěstí to soud neuznal. Tři roky jsou podle nás dost dlouhá doba."
Kolik lidí musí na partnera platit výživné, není jasné. Ministerstvo spravedlnosti takové statistiky nesleduje.
Komunisté však už dopředu avizují: něco takového projít nenecháme.
"Je to nesmysl, navrhnu zamítnutí," uvedla Zuzka Rujbrová (KSČM). Poslanci by si podle ní měli uvědomit, že nárok na výživné soud stanoví v odůvodněných případech, a jde o zabezpečení nezbytné výživy, nikoli stejné životní úrovně jako v manželství. "Pokud se má po třech letech rozvedená žena starat sama o sebe a víme, že ne vždy je toho ze zdravotních důvodů schopná, musel by se o ni starat stát."