WASHINGTON 28. února (ar-iHNed, ČTK, AP) - Dnes vydaná zpráva americké vlády kritizuje porušování lidských práv v Rusku, Číně, Saudské Arábii a Súdánu. Zpráva viní Saúdskou Arábii z mučení a svévolného zatýkání, lidská práva jsou systematicky porušována i v Sýrii a zabíjení civilistů bylo prokázáno v súdánské provincii Dárfúr.


Spojené státy, které byly loni napadány v tomto směru, zejména kvůli skandálu kolem mučení iráckých vězňů americkými vojáky, i letos vydaly výroční zprávu kritizující jiné země za dodržování lidských práv v roce 2004, poznamenala uštěpačně agentura Reuters.


Kritice ze strany USA se nevyhnulo několik desítek států. Překvapením je pokárání Egypta, blízkého spojence Američanů v blízkovýchodním mírovém procesu. Bezpečnostní složky Egypta prý mučí vězně a masově zatýkají. Navíc prezident Husní Mubarak slouží již čtvrté šestileté období. Dovoluje mu to vyjímečný stav, který v zemi již dlouhou dobu panuje. Zpráva navíc nemohla reflektovat týden staré Mubarakovo prohlášení, že se v Egyptě brzy uskuteční svobodné volby.


Tvrdá kritika postihla také hlavní stát "osy zla" - Severní Koreu. Zpráva odhaduje, že v odlehlých pracovních táborech je zavřeno až dvě stě tisíc Severokorejců, kteří trpí hladem, nemocemi a mučením.


O Sýrii, která je momentálně v hledáčku amerických diplomatů, se dokument zmiňuje jen okrajově. Syřané nemají možnost změnit vládnoucí garnituru a v zemi pokračuje porušování lidských práv, například "nefér soudní procesy a mučení při výsleších".


Kritika mocného Ruska
Zpráva v Rusku kritizuje koncentraci moci v Kremlu, politický tlak na média a na justiční systém. V Číně nedošlo k pokroku v oblasti lidských práv a stále jsou zatýkáni disidenti. Čína je označována za autoritářský stát, který neumožňuje občanům být v opozici vůči komunistické straně. Stejně tak vláda využila boj proti terorismu k zákroku proti pokojným ujgurským separatistům, tvrdí zpráva určená Kongresu. Americkému ministerstvu se také nelíbí, že Peking neumožňuje vnější monitorování lidských práv.


Saúdská Arábie udělala jistý pokrok k demokracii, který však "výrazně zastiňuje porušování lidských práv". Zpráva uvádí případy "mučení vězňů bezpečnostními silami, svévolné zatýkání a zadržování ve vazbě v tajnosti". Náboženská policie zastrašuje a zadržuje občany země i cizince, dodává zpráva.


V súdánském Dárfúru probíhá genocida, zdůrazňuje zpráva. Připomíná také porušování svobody tisku ve Venezuele, která je jako Saúdská Arábie klíčovým dodavatelem ropy do USA.


Americké ministerstvo zahraničí nicméně nachází ve světě i "světlá místa". Zlepšení vidí zpráva nachází v Afghánistánu, kde se omezil terorismus, a na Ukrajině. Stejně tak vyhlídky na mír v Iráku "pomáhají vytvářet podmínky pro zlepšení v oblasti lidských práv".


A co u nás?
Dokument se dotýká i České republiky, ale ožehavých tématů se dotýká citlivě a nehovoří konkrétně. Zpráva například kritizuje pomalé soudní procesy a nepřátelskou náladu vůči Romům. Američané si všímají rasisticky motivovaných trestných činů a procesu s pěti policisty, kteří se na kaře 2003 mimo službu vloupali do domu romské rodiny a členy zbili. Tři z policistů byli zproštěni obžaloby, zbývající dva propuštěni od policie a jeich proces pokračuje. Jinak je ale zpráva velmi diplomatická a Česko kárá jen vyjímečně.