Gross může odejít, ale až v březnu


Miroslav Kalousek a Stanislav Gross nemají hotový úkol, který dostali od prezidenta. Podle informací členů vyjednávacích týmů se dosud neshodli na řešení, které by ukončilo koaliční roztržku vyvolanou nejasnými majetkovými poměry premiérovy rodiny.
Obě strany, KDU-ČSL i ČSSD, mají své vlastní důvody, proč zatím pokračovat v jednáních a oddalovat oba krajní konce krize - buď sesazení premiéra, nebo vyloučení lidovců z vlády.
Ten, o kterém část ČSSD hovoří zatím jen neoficiálně, by dokonce mohl vyhovovat i lidovcům: sesadit Stanislava Grosse z premiérské funkce nikoliv pod tlakem KDU-ČSL, ale prostřednictvím březnového sjezdu ČSSD.
"Samozřejmě platí obecné pravidlo, že pokud předseda strany svůj post neobhájí, nemá být ani premiérem," říká předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda. Další vlivný sociální demokrat ze západních Čech potvrdil, že o tomto způsobu řešení se část strany skutečně v současné době baví. A stejnou variantou se zabývají i někteří poslanci.
Nemožné je podle nich pouze odvolat premiéra před sjezdem, protože strana nemá jasno o jeho nástupci a za odvolaného Grosse by neměla koho nabídnout.
Lidovci připouštějí, že není nutné vyřešit koaliční rozepři už dnes a že je stále ještě o čem jednat. "Pořád existuje možné semínko varianty, že se domluvíme na oboustranně přijatelné dohodě. Navíc i prezident dal najevo, že by si přál pokračování této koaliční vlády," uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.
I lidovci mají, kromě vyhlídky na sjezdové odvolání Grosse, své vlastní důvody, proč zatím u jednacího stolu setrvat. Na jednu stranu si nepřejí, aby vládu vedl aférami obklopený Gross, na druhou stranu se obávají, že po jejich vynuceném odchodu z vlády by zůstaly otevřené dveře pro komunisty.
"I úplně řadoví členové strany mi říkají, že pozice Grosse už je prostě neudržitelná. Jenže stranou zároveň volně proplouvá strach z reminiscence na Únor 1948. Tehdy právě zablokovaná komunikace mezi nekomunistickými stranami umožnila, aby komunisté převzali moc," uvedl senátor KDU-ČSL Jiří Brýdl.
Tyto scénáře však může změnit samotný Stanislav Gross, který včera zrušil večerní vyjednávací schůzku. Pokud by dal za pravdu radikálům požadujícím okamžitý odchod lidovců, nasměroval by koalici k jejímu rozložení.
Předseda US-DEU Pavel Němec svým vládním kolegům doporučil, aby kvůli hrozícímu nástupu komunistů k moci raději uzavřeli smír. Vedení komunistů včera ráno o hrozícím pádu vlády nejednalo. "Máme dost času po sjezdu ČSSD," míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


ČSSD opakuje postup z roku 2002

krize PoVoDňového balíčku, zÁří 2002
Poslankyně Marvanová (US-DEU) nehlasuje pro "povodňový balíček" daňových zákonů. Premiér Špidla to označuje za porušení koaliční dohody. Ústřední výbor ČSSD doporučuje vyměnit ministry US-DEU, Špidla žádá ministry, aby podali demisi. Lidovci oznámili, že zůstanou ve vládě, i když unionisté odejdou. Špidla se obává spolupráce s komunisty, obrací a domlouvá pokračování koalice, pokud se US-DEU zaváže podporovat klíčové zákony.
Krize Grossova domácího Rozpočtu, Únor 2005
Předseda KDU-ČSL Kalousek vyzývá k demisi premiéra Grosse. Ten to označuje za porušení koaliční dohody a žádá ministry KDU-ČSL, aby odešli z vlády. Většina poslaneckého klubu ČSSD odchod ministrů podporuje. Unionisté oznámili, že zůstanou ve vládě, i když lidovci odejdou. Někteří sociální demokraté se obávají spolupráce s komunisty a snaží se domluvit pokračování koalice.