Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) zřejmě získají zákonný nárok na svůj vlastní veřejnoprávní digitální multiplex, kde by měly v nadcházející éře digitálního vysílání šířit své programy.


Poslanci dnes přehlasovali Senát, který jim předlohu vrátil s několika změnami. Senátoři mimo jiné chtěli ze zákona veřejnoprávní multiplex vypustit. Kritici tvrdí, že sněmovní znění znevýhodňuje soukromé televize a soukromé rozhlasové stanice. Zákon nyní posoudí prezident Václav Klaus.


V České republice jsou do roku 2007 plánovány tři digitální sítě o 12 programech, některé z nich však budou rozděleny jako regionální. Rada nyní vyhlásila tendry na licence ve dvou z nich, jedna síť je rezervována právě pro Českou televizi a Český rozhlas.

Digitální vysílání by mělo lidem přinést lepší obraz, více programů a doplňkové služby, například možnost posílání mailů či více informací o vysílaných pořadech.


Zákon o elektronických komunikacích upravuje i řadu dalších oblastí, spor se ale vedl hlavně o zakotvení veřejnoprávního multiplexu. Proti dnes byli poslanci ODS, někteří varovali, že České republice budou hrozit další arbitráže. Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU), který se přiklonil ke sněmovní verzi, si to ale nemyslí. "V tomto sporu jde opět o spor privátního a veřejnoprávního sektoru," uvedl ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Soudí, že bez veřejnoprávního multiplexu zakotveného v zákoně by ČT ani nemohla pokračovat v digitalizaci.


Senátoři navrhovali, aby současní držitelé analogových licencí měli nárok i na odpovídající prostor v multiplexech. Senátor ODS František Kopecký dnes řekl, že sněmovní znění, které poslanci poprvé schválili již loni v prosinci, jednu skupinu provozovatelů vysílání znevýhodňuje.


Zástupci ČT a ČRo již po prosincovém hlasování sněmovní verzi přivítali.


Mlynář dnes dodal, že digitalizace se nemůže odehrávat "proti" soukromým televizím. Jejich postavení by podle něj měla upravit novela zákona o vysílání, kterou sněmovna začne projednávat asi ve středu.