Žádné individuální selhání, žádná náhoda.
Závěry více než dvouletého policejního vyšetřování znějí jasně. Rozsáhlou korupci na ministerstvu zahraničí z éry ministra Jana Kavana umožnil důmyslný systém rozdělování veřejných zakázek, který nahrával korupci. A přispěla k tomu minimálně liknavost tehdejších špiček resortu.
"Byl to - v uvozovkách - velmi dobrý a řízený systém," konstatoval Tibor Lévai, který zmanipulované zakázky na ministerstvu zahraničí vyšetřoval. "Naše práce skončila. Obvinění se nyní seznamují se spisem a pak podám státnímu zástupci návrh na obžalobu," dodal vyšetřovatel.

Soutěže jen pro formu
Mezi devíti obviněnými jsou tři blízcí spolupracovníci exministra Jana Kavana, z toho dva jsou jeho někdejší generální sekretáři Karel Srba a Pavel Jaroš. Třetím je bývalý finanční a investiční ředitel Aleš Šatánek. Všichni tři měli v resortu pod palcem veřejné zakázky. A záda jim "kryla" najatá společnost Certos, která pro formu výběrová řízení organizovala a jejíž zástupci byli později rovněž obviněni.
"Potíž byla v tom, že to nebyly klasické soutěže. Oslovilo se prostě jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutěž, kde se spočítaly body z objektivních, ale i subjektivních parametrů. Matematicky se pak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála předem dohodnutá firma," popsal tehdejší praxi nynější státní tajemník ministerstva Vladimír Zavázal, který měl po odchodu Kavana z ministerstva pochybné zakázky vyřešit.

Minimálně liknavý Kavan
Policie - stejně jako současné vedení ministerstva - dospěla k závěru, že za manipulace se zakázkami mají nepřímou odpovědnost i tehdejší špičky resortu. Včetně Jana Kavana. "Minimálně svým liknavým postupem tuto situaci umožnili," dodal vyšetřovatel Lévai.
Osobní angažmá v jednotlivých zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí ovšem policie Kavanovi neprokázala. "Jasné ale přece je, že barák funguje tak, jak funguje jeho hlava," komentoval dřívější poměry v resortu tajemník Zavázal.
Jan Kavan od počátku vyšetřování jakoukoli roli v aféře popíral. Na otázku, jestli cítí alespoň politickou odpovědnost, ale dodnes neodpověděl. "Měli bychom se držet presumpce neviny. Počkejme si, až se celá věc prošetří," opakuje už několik měsíců.
Policie hodlá v první fázi posílat k soudu tři předražené zakázky na opravy budov velvyslanectví v Alžíru, Chorvatsku a Keni. Prokazatelnou škodu zatím znalci vyčíslili na zhruba pětadvacet miliónů korun. Všichni obvinění úředníci i zástupci firem, které podle policie uplácely, trvají na své nevinně. "Je to od počátku jen komplot," zopakoval včera například bývalý Kavanův sekretář Pavel Jaroš.
Celkové škody ze zmanipulovaných soutěží ale budou mnohem vyšší, další zakázky chce policie ještě prověřit. Nynější vedení ministerstva navíc spočítalo, že včasným zásahem a vypovězením několika smluv zabránilo tomu, aby resort na dalších předražených opravách zbytečně vyplatil přes dvě stě miliónů korun. "Zamezili jsme škodám, které by dosáhly 250 miliónů. Všechny sporné smlouvy se nám podařilo upravit. Z našeho pohledu je akce zakázka uzavřená," uvedl tajemník Zavázal.
Kdy se případ dostane k soudu zatím státní zástupkyně Dagmar Máchová, která na práci policie dohlížela, nechce odhadovat. Předběžně říká, že vůbec neuvažuje o tom, že by stíhání zastavila: "Musím se ale detailně seznámit se spisem, pak vám řeknu víc."
Zatímco kauzu zakázek policie ukončila, případ podezřelého pronájmu Českého domu se táhne už téměř čtyři roky. Budovu v centru Moskvy pronajal Kavan svým podpisem za 28 miliónů ročně soukromé firmě. Za rok 2004 měl přitom podle tajemníka Zavázala ten samý Český dům pod správou ministerstva zisk 80 miliónů.

Jak se uplácelo v Černínském paláci