Úpadky: věřitelé si nepomohou

Banky neuspěly. Rok připravovanou novelu úpadkového zákona Poslanecká sněmovna v pátek zamítla, levice se postavila proti věřitelskému pojetí úpravy. Peněžní domy se ke svým penězům snadněji nedostanou. Konkursy, které nyní trvají i deset let, nezrychlí a vliv věřitelů na jmenování konkursních správců nevzroste.
"Jsme zklamáni. Nová úprava konkursního zákona by měla být součástí reforem, kterým se Česká republika stejně nevyhne," prohlásil Petr Greger, ředitel Evropsko-českého fóra. To spojuje obchodní a průmyslové komory Francie, Nizozemí, SRN, Švédska a Velké Británie. Naděje investorů a ekonomů se teď upírají na návrh úplně nového úpadkového zákona.
Návrh novely, na jehož přípravě se podílela Česká bankovní asociace, levice řadou pozměňovacích návrhů nejprve změkčila. Tím se stal nepřijatelný pro ODS i pro lidovce a unionisty. Protože komunisté neprosadili všechny své připomínky, hlasovala jich pro novelu spolu s poslanci ČSSD jen menší část, a tak nakonec neprošlo nic.

Levice proti bankám

"Než další legislativní paskvil, tak to raději zcela nový pokus," soudí šéf České bankovní asociace a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. A to samé tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. "I upravená verze novely byla oproti současné podobě konkursního zákona velkým krokem vpřed," nesouhlasí ale sociálně demokratický ministr financí Bohuslav Sobotka.
Novela ztroskotala hlavně na sporu, do jaké míry mají banky dostávat zpět peníze, které vypůjčily proti zástavě. ODS prosazovala návrat ke stoprocentnímu uspokojování oddělených věřitelů, sociální demokraté požadovali zachovat 70 procent, tedy nynější stav. "Stoprocentní uspokojení by znamenalo to, že banky dostanou peníze bez ohledu na všechny ostatní věřitele," vysvětluje poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka odpor své strany. A tvrzení, že banky nebudou ochotné půjčovat malým a středním podnikům, odmítá.
Podle Kavánka ale mohly klesnout rizikové marže a zvýšila by se tak dostupnost úvěrů. ODS také požadovala, aby pravomoc jmenovat konkursního správce měl bez omezení věřitelský výbor. ČSSD chtěla, aby je nejmenoval jen soudce, ale celý soudní senát. To podle ní mělo stačit, aby se omezila možnost pro kriminální propojení soudců a správců.

Začíná boj o nový zákon

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn spoléhá na nový úpadkový zákon, na jehož podobě se dohodl s Ministerstvem spravedlnosti. "V něm už nepůjde o omílání zastaralých tezí, ale o legislativu pro 21. století," zdůrazňuje Míl.
Avšak šéf legislativní rady a ministr Jaroslav Bureš předem varuje: "Pokud se tolik poslanců postavilo proti dílčí úpravě, tak lze čekat, že to u chystané rekodifikace úpadkového práva nemusí být jiné." I ta totiž vychází z věřitelského principu. Spory lze navíc čekat nad záměrem, aby případná reorganizace, při níž podnik nezaniká, byla možná jen u větších firem.
Rozhovor s Pavlem Kavánkem, str. 17


Jak uspokojit pohledávky zajištěné zástavou

ODS - Pohledávky oddělených věřitelů se mají uspokojovat ve stoprocentní, respektive 96procentní výši. Tuto úpravu podporovala rovněž Česká bankovní asociace a Svaz průmyslu a dopravy ČR.
ČSSD - Pohledávky kryté zástavou se mají vyplácet stejně jako dnes, tedy do výše 70 procent zástavy. Drobní věřitelé by jinak při konkursech údajně nedostali nic.
KSČM - Oddělení věřitelé mají dostávat ještě méně než nyní, ze zákona by měli nárok jen na 60 procent zástavy.
Zdroj: Poslanecky návrh novely a pozměňovací návrhy