Případ Romana Vaškůje se po letech dostal k soudu


Před jedenácti roky jezdily přes celnici v Břeclavi cisterny naplněné benzínem a naftou ze Slovenska. Za tyto pohonné látky nezaplatil nikdo daň z přidané hodnoty a spotřební daň, stát přišel o více než půl miliardy korun.
A po jedenácti letech měl včera před soudem stanout ten, pro kterého se benzín a nafta ze Slovenska dovážely - zlínský podnikatel Roman Vaškůj.

Hra o čas

Soud ale zatím nezačal, Vaškůj se omluvil pro bolest zubů a na poslední chvíli navíc měnil advokáta. "Je zřejmé, že je to hra o čas, která ale nemá šanci na úspěch," uvedl žalobce Zdeněk Kasal. Soudce Miroslav Moltaš nařídil další líčení na červen a uvedl, že nové prodlevy už tolerovat nebude.
Nejde přitom o nijak jednoduchý případ. Vaškůje, kterému hrozí dvanáct let vězení, vyšetřovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu více než pět let, třikrát bylo řízení zastaveno, Vaškůj navíc seděl dva roky ve vazbě. Případ jednoho z největších celních úniků z devadesátých let byl otevřen znovu na zásah Nejvyššího státního zastupitelství. Jenom samotný spis k případu má sedmnáct tisíc stran, vyslechnuto bude na čtyři sta svědků a dvacet jedna poškozených.
Přes hranice v letech 1994 a 1995 přejelo na tisíc pět set cisteren naplněných benzínem a naftou z bratislavského Slovnaftu. Pohonné hmoty se dovážely pro Vaškůjovu firmu CW Oil. Cisterny ale nikdo neproclil.
Samotný Vaškůj, který například působil také ve zkrachovalé nízkonákladové letecké firmě Discovery Travel nebo se neúspěšně angažoval v dostavbě rozestavěného obřího obchodního domu v centru Zlína, tvrdí, že je nevinný. "Vůbec nechápu, co kdo chce ještě po tolika letech řešit. Během těch roků jsem byl prošetřen ze všech možných stran. Stát mě připravil téměř o všechno," uvedl několikrát. O obžalobě na svoji osobu pak řekl, že je to jen zbožné přání státního zástupce.
Kromě Vaškůje byli v této kauze obviněni zatím čtyři muži, dva byli předloni na podzim odsouzeni na osm a osm a půl roku, další dva osvobozeni. A zatím špatně dopadli v celé kauze řidiči cisteren, kteří pro Vaškůje pohonné hmoty ze Slovenska dováželi. Celníci totiž začali dlužné částky vymáhat právě od řidičů, kteří ale nevěděli, že za provezenou naftu a benzín nikdo neplatil daně. Mnohým byly obstaveny účty a zabaveny domy nebo byty.

Řidiči našli zastání

Za řidiče se už postavil Ústavní soud a veřejný ochránce práv. "Absolutně jsme nevěděli, že se děje něco nekalého. Měsíce jsme přes hranice projížděli a celníci se chovali, jako by bylo všechno v pořádku," řekl jeden z postižených šoférů.
Řidiči mohou požádat komisi na generálním ředitelství cel o odpuštění dluhu. Komise například rozhodla, že jeden z řidičů, Ivan Buršík z Lipníku nad Bečvou, nemusí zaplatit celní dluh ve výši přes tři sta dvanáct tisíc korun, ale má zaplatit pouze deset procent.
To se však zástupcům postižených řidičů kamiónů nelíbí. "Dluh by řidiči neměli vůbec platit, neudělali nic špatného a není jejich chyba, že úřady nejsou schopny zjistit, kdo za nezaplacení dluhu může. Řidiči to rozhodně nejsou," uvedla senátorka Jitka Seitlová, na kterou se Buršík obrátil se žádostí o pomoc.
Loni policie objevila podobný podvod jako v případě podnikatele Romana Vaškůje, ale zásah byl už rychlejší. Přes dálniční přechod u Břeclavi se ze Slovenska dostalo do České republiky nelegálně s padělanými dokumenty na čtyři sta kamiónů s naftou, a stát tak přišel nejméně o sto osmdesát pět miliónů korun.
Policejní vyšetřovatelé v tomto případě obvinili dvaatřicetiletého cizince, který dovoz nafty organizoval. Cizinci hrozí ze zkrácení daně, poplatku a podobné platby ve formě spolupachatelství až dvanáct let vězení.
Kvůli této kauze bylo z celního úřadu Břeclav-dálnice propuštěno celkem pět celníků, ředitel celnice rezignoval, jeho zástupce byl odvolán.


Vývoj případu Vaškůj

Leden 1994 - Podnikatel Roman Vaškůj začal nakupovat naftu a benzín ze Slovnaftu Bratislava a nechal je převážet do Česka.
Duben 1995 - Celníci zjistili, že jim za několik měsíců projelo přes hranice asi 1500 cisteren - neproclených a nezdaněných.
Duben 1996 - Vaškůj byl jako hlavní podezřelý vzat do vazby a obviněn z trestného činu krácení daně. V říjnu 1998 byl propuštěn.
Červen 1996 - Za spoluúčast na podvodu byli obviněni Alan Hora, Martin Čiháček, Václav Gartner a Karel Březina. Ti byli příjemci převážených pohonných hmot.
Podzim 2002 - Gartner a Březina byli odsouzeni na osm a osm a půl roku, Alan Hora a Martin Čiháček osvobozeni.
Prosinec 2003 - Celníci chtějí od řidičů, kteří naftu a benzín převáželi, aniž tušili, že jsou součástí podvodu, zaplacení dluhů. Jde o stovky miliónů. Mnohým řidičům byly obstaveny účty a zabaveny byty.
Podzim 2004 - Nové obvinění Romana Vaškůje.
Únor 2005 - Soud začíná projednávat případ.