Americká technologická společnost Google se nehodlá smířit s rekordní pokutou za zneužití dominantního postavení ve výši 2,4 miliardy eur (přes 60 miliard korun), a v pondělí proto podala odvolání k Tribunálu, který je součástí Soudního dvora EU. Podrobněji se však firma ke svému rozhodnutí nevyjádřila.

Podle červnového verdiktu Evropské komise internetový vyhledávač porušoval pravidla hospodářské soutěže tím, že od roku 2008 při vyhledávání neoprávněně zvýhodňoval vlastní službu Shopping (Nákupy) Google, která srovnává cenové nabídky internetových obchodů.

Nákupy Google se při výsledcích vyhledávání systematicky zobrazují na předních místech. Tím ovšem firma podle evropských orgánů poškozuje své konkurenty i spotřebitele. Na evropském jednotném trhu má vyhledávač zhruba 90procentní podíl.

"To, co Google udělal, je podle evropských zákonů ilegální. Svým postupem znemožnil ostatním firmám s ním soutěžit a dále své služby inovovat. A co je nejdůležitější, omezil tím možnost evropských spotřebitelů vybírat si mezi různými nabídkami," uvedla v červnu dánská komisařka Margrethe Vestager, která má ochranu hospodářské soutěže na starosti.

Pokuta mimochodem mohla být ještě vyšší. Komise má totiž pravomoc udělit sankci až do výše deseti procent celosvětových ročních tržeb podniku. Google v minulém finančním roce utržil přes 90 miliard dolarů.

Souběžně s pokutou Evropská komise nařídila, že zvýhodňování služby Nákupy Google musí firma, která je součástí skupiny Alphabet, ukončit do 90 dnů, tedy do 28. září. Již na konci srpna Google předložil komisi návrh řešení. Mluvčí Tribunálu v této souvislosti včera uvedla, že firma nepožádala o pozastavení rozhodnutí komise.

Právníci firmy v červnu v reakci na trest uvedli, že Google s verdiktem nesouhlasí a že zváží odvolání. To nakonec společnost podala v poslední možný den. Podle expertů se dá očekávat, že se Google bude při odvolání bránit mimo jiné i tím, že komise vzala při svém rozhodování v potaz jen jeho dominantní pozici na trhu internetového vyhledávání, ale už nezohlednila, že v oblasti e-commerce má silnou konkurenci zejména v podobě Amazonu a Facebooku.

I přesto, že své odvolání zvažovala již v průběhu léta, rozhodla se firma zohlednit pokutu již ve výsledcích hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku. Kvůli pokutě se tak čistý zisk propadl na 3,52 miliardy dolarů v porovnání s 4,88 miliardy ve stejném období roku 2016. V kurzu akcií se to však významněji neodrazilo, od začátku roku posílily cenné papíry mateřského Alphabetu téměř o 20 procent.

Související