1. Nepřiznaný pronájem

Do celkových příjmů je třeba zahrnout nejenom příjmy z podnikání, ale také z pronájmu nemovitostí, z autorských honorářů, z úroků z poskytnutých půjček a další příjmy. "Málokdo si uvědomí, že těch pár korun ročně, které dostává za pronájem svých polí družstvu, by měl přiznat, stejně tak jednorázové výdělky například z příspěvků do odborných médií, pokud nejsou zdaněny srážkou u zdroje," uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

2. Zahrnutí majetku nad 40 tisíc do výdajů

Pokud byla pořizovací cena jakéhokoli stroje, nábytku či vybavení vyšší než 40 tisíc korun, je nutné věc účtovat jako majetek a do výdajů uplatňovat pouze roční odpisy. "Nejde o daňově uznatelný výdaj! Dobu odepisování a výpočet upravuje § 26 zákona o dani z příjmů. Pokud v daném roce podnikateli odpisy nijak neulehčí, je možné odpisování přerušit a zbytečně si tento daňově uznatelný výdaj nevyplýtvat," radí Blanka Štarmanová.

3. DPH v příjmech a pojištění ve výdajích

Zatímco OSVČ si svoje sociální a zdravotní pojištění do daňových výdajů nemohou zahrnout, sociální a zdravotní pojištění placené za zaměstnance daňově uznatelným výdajem je. "Pro plátce DPH může být také matoucí, že příjmy počítá z částek bez DPH. Už jsem se setkala s tím, že podnikatel sečetl své příjmy podle plateb, které mu přišly na bankovní účet, tedy včetně DPH, čímž si rapidně a hlavně zcela zbytečně navýšil svou daňovou povinnost," popsala Blanka Štarmanová. "Dále je třeba si uvědomit, že daň z příjmu se počítá pouze z částek uhrazených v daném roce, na rozdíl od DPH, které odvádíme podle vystavených daňových dokladů bez ohledu na jejich úhradu."

4. Domácí internet jako podnikatelský výdaj?

Pokud poplatník pracuje z domova, lze platbu za internet, který se využívá soukromě i při podnikání, uznat jako daňový výdaj. "V takových případech doporučujeme uvést ve výdajích 50procentní částky. Pokud je nemovitost využívána i pro podnikání, doporučujeme náklady rozdělit na soukromé a daňově uznatelné podle poměru podlahové plochy," radí Blanka Štarmanová.

5. Rizikové pokusy o krácení daní

Každé zatajení příjmů je považováno za daňový únik. Nezáleží, na jaký bankovní účet jsou příjmy z podnikání přijaty. "Lidé se mylně domnívají, že pokud mají podnikatelský účet nahlášený na finančním úřadu a nechají si příjem z podnikání zaslat na soukromý účet, na podvod nikdo nepřijde. Stejná iluze panuje i o bankovních účtech v zahraničí, ačkoli funguje výměna informací mezi státy, nebo o nepřiznaných příjmech v hotovosti, u kterých však existuje objednávka, faktura či jiný doklad druhé strany," upozornila Blanka Štarmanová.

Naprostým omylem je zahrnovat do nákladů soukromé cesty s rodinou i méně okaté občerstvení v rámci firemních večírků a sebedůležitějších schůzek s klienty. "Riziko vyvolává také deklarace soukromých jízd služebním vozem jako pracovních, ačkoli lokality, kde řidič tankuje, zvlášť o víkendu, více odpovídají jeho bydlišti než zápisu v knize jízd," upřesnila Blanka Štarmanová.

6. Paušál, nebo evidence?

Výdajové paušály se vyplatí pouze podnikatelům, kteří mají nízké skutečné výdaje. Většinou tedy nemanuálním profesím bez zaměstnanců. "Například copywriter má maximální náklady v počítačovém softwaru a 60procentních výdajů z příjmů, které mu umožňuje výdajový paušál, by s daňovou evidencí těžko dosáhl. Naopak maloobchod zcela jistě pracuje s nižší marží než v případě 60procentních výdajů a s paušály by měl zbytečně vysokou daňovou povinnost," míní Blanka Štarmanová.

V případě srovnatelných výdajů jsou výdaje paušálem výhodnější z hlediska snadnější administrativy. Ovšem při jejich použití nesmí podnikatel uplatnit slevu na manželku, manžela nebo děti.


Zdroj: TaxVision (redakčně upraveno)

Související