"Toto ustanovení nového občanského zákoníku může mít dva výklady. Který je ten správný, se dozvíme až ve chvíli, kdy o věci rozhodne Nejvyšší soud." Slýcháme to stále častěji. Judikatura se u nás povyšuje nad zákon. Stabilně, dlouhodobě a v poučené tichosti. K Nejvyššímu soudu se přitom živé kauzy dostanou až za několik let. Co dělat do té doby? Jak složit skládačku, podívat se na ni v celku a odpovědně zhodnotit, jestli se nám líbí, nebo nelíbí? Jak přiřadit jednotlivé dílky stavebnice k sobě? A čím nahradit ty chybějící?

Možná jednotlivými právními výklady vzniklými cestou konsenzu. Tradiční studnice vědění už ale, zdá se, nestačí. Ke slovu tak přicházejí i ti, u kterých by to nikdo nečekal. Třeba přímo ministerstvo spravedlnosti, které o prázdninách v nezvykle husté várce tiskových zpráv - jež mimo jiné informovaly i o tom, že ministryně Helena Válková zahájila výstavu Z minulosti do přítomnosti českého vězeňství 1850-2014 či že resort uhradí příští rok za energie 210 milionů korun, a meziročně tak skoro tři miliony ušetří - sdělilo světu, že takzvané souběhy funkcí jsou podle nových pravidel nepřípustné. Jsem asi hodně hloupý, protože to zdůvodnění jsem četl několikrát, a stejně jsem nepochopil, proč to nejde. S tím se ale dokážu smířit. Nerozumím ale rovněž tomu - a to mě ruší z klidu daleko víc - proč ministerstvo takovouto informaci vůbec vydává. Jakou jí přikládá samo relevanci? A proč právě souběhy? Komu ty vadí, komu se kvůli nim děje křivda? Kdyby se vydalo nějaké stanovisko třeba k svéprávnosti nebo postavení bezprizorních dětí, chápal bych to daleko víc. Tohle každopádně není správná cesta.

Tak jako tak, občanský zákoník se každopádně začíná pod kuratelou prvního náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána přepisovat. K hlavním autorům chystaných novel bude patřit jeho poradce Petr Čech. "Nyní vzniká rychlá, urgentní novela. Jejím cílem je odstranit nejpalčivější problémy, na které odborná i uživatelská veřejnost upozorňovala často ještě před účinností zákoníku a které v závěru loňského roku i zavdaly podnět k úvahám, zda tuto účinnost na poslední chvíli ještě neodložit. Jakýsi balíček první pomoci, která nesnese odkladu, respektive měla být dávno poskytnuta. Její návrh by měl být rozeslán do připomínkového řízení v září. V takovém čase nelze navrhovat větší změny v koncepci. Dá se leda dílčím způsobem vylepšovat. To neznamená, že půjde jen o technické změny. Urgentní řešení si žádají i některé věcné problémy," popsal Petr Čech rozsah změn týdeníku Ekonom. "Na tuto 'letní' novelu naváže příprava rozsáhlejší novelizace, která napraví i zbylé nedostatky zákoníku, to již včetně změn v koncepci, jež není možné řešit ve spěchu. Vznikat bude po zbytek letošního a v průběhu příštího roku," dodal.

Uvidíme tedy, co bude ten Nejvyšší soud vlastně jednou vykládat. Budeme čekat. Neříkali jsme si ale tohle i loni?

Na aktuální otázky kolem rekodifikace jsme se zaměřili i v srpnovém čísle, v němž vás srdečně vítám.

 

JAN JANUŠ
šéfredaktor

Související