Únor a březen jsou plné personálních změn, které jsou mnohdy složitější, než bychom čekali. Tak třeba nový děkan pražské právnické fakulty, profesor Jan Kuklík, se ujal svého úřadu na začátku února. A po necelých čtrnácti dnech představil akademickému senátu i své nové proděkany. Hned se třemi ale ošklivě narazil. Senátoři, které nově vede Jan Wintr, totiž v polovině února neodsouhlasili proděkanská jmenování u vedoucího katedry právních dějin Michala Skřejpka, vedoucího katedry mezinárodního práva Pavla Šturmy a docentky katedry pracovního práva Věry Štangové. Jak profesor Šturma, tak docentka Štangová přitom působili už v předchozím kolegiu vedeném Alešem Gerlochem (který se mimochodem skutečně z děkanského postu přesunul do Karolina a je novým prorektorem pro akademické kvalifikace). A oba se také veřejně, stejně jako profesor Skřejpek, vymezili proti kandidatuře Tomáše Richtera na děkana fakulty. Patřili k těm, kteří ho na listopadové debatě vůbec nešetřili.

A podle několika zdrojů Právního rádce jim to minimálně část senátorů nezapomněla. A dokonce jim to jejich potopením při aktuálním hlasování i s úroky vrátila. Stejně jako samotnému děkanovi, který jistě nečekal, že mu hned třetina nejbližších spolupracovníků neprojde.

Nutné je ale dodat, že děkan Kuklík vyslal profesora Skřejpka před senát ještě jednou a od března je tak novým proděkanem, stejně jako vedoucí katedry evropské práva Michal Tomášek. Kolegium doplňují Karel Beran, Milan Damohorský, Jan Dvořák, Jiří Hřebejk, Helena Prášková a zatím v něm stále působí i Věra Štangová. Kuklíkův protikandidát Richter sice nemá s fakultou prakticky nic společného, "vzpomínka na něj" ji ale stále rozděluje. A patrně i do budoucna ji v různých konotacích rozdělovat bude.

Zrovna ideální stav nepanuje podle všeho ani na ministerstvu spravedlnosti, kde si Helena Válková najmenovala nové náměstky. Největší vliv bude mít Hana Marvanová, která je první náměstkyní a má na starosti justiční i legislativní úsek. To je ohromující kombinace a v poslední době byla tato oblast vždy rozdělena mezi dva náměstky. Na ministerstvu se v mnohém rozbíjejí zažité pořádky, někdy ale až příliš horlivě a s primární snahou o efekt. Například pokud jde o prezentaci ministerstva navenek. Ne úplně šťastné je také počínání kolem generálního ředitele Vězenské služby ČR Petra Dohnala. Rovněž uvidíme, co bude s novými procesními předpisy a kdo je bude psát. O občanském soudním řádu se říkají různé věci, místopředseda Nejvyššího soudu ČR Roman Fiala byl ale znovu jmenován předsedou rekodifikační komise. A pokud jde o trestní řád, ve hře je prý vedle soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala docent katedry trestního práva pražské fakulty a advokát Tomáš Gřivna.

Čekají nás zajímavé časy. Milí čtenáři, vítám vás v březnovém čísle Právního rádce.

 

JAN JANUŠ
šéfredaktor

Související